Na czym polega mechanizm działania systemowych kas fiskalnych?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów kas fiskalnych, które różnią się między sobą rozmiarami, funkcjonalnością, możliwością podłączenia dodatkowych urządzeń i wieloma innych cechami. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni model, który będzie idealnie dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania. Wśród oferowanych urządzeń znajdują się systemowe kasy fiskalne. Na czym polega mechanizm ich działania? Sprawdźmy.

Czym są systemowe kasy fiskalne?

Główną cechą charakterystyczną systemowych kas fiskalnych jest możliwość współpracy z innymi kasami rejestrującymi. Stworzenie tak rozbudowanego systemu sprzedażowego wymaga jednak odpowiedniego zaprogramowania i ustawienia wszystkich połączonych ze sobą urządzeń. Sprzęty z tej kategorii wyróżniają się:

  • obszerną bazą towarową PLU,
  • mnogością interfejsów komunikacyjnych,
  • zaawansowaną funkcjonalnością,
  • możliwością podpięcia do nich urządzeń peryferyjnych (np. drukarki etykiet, czytnika kodów kreskowych, terminala płatniczego czy wagi).

Wiele modeli pracuje także w trybie online, dzięki czemu umożliwiają bieżące przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Co istotne, systemowe kasy fiskalne pozwalają stworzyć wielostanowiskową konfigurację, którą można łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia.

Gdzie sprawdzają się systemowe kasy fiskalne?

Systemowe kasy fiskalne, ze względu na swoje możliwości łączenia z innymi sprzętami, sprawdzają się przede wszystkim w dużych sieciach handlowych. Są również często wykorzystywane w rozmaitych lokalach usługowych, które potrzebują mieć wiele współpracujących ze sobą stanowisk kasowych.

Doskonale wpisują się w styl pracy w takich miejscach oraz umożliwiają realizację wielu niezbędnych usług. Kasy fiskalne systemowe współpracują z systemami wideomonitoringu i programami sprzedażowymi, a także pozwalają na odczyt kopii elektronicznej.