Z jakich kas fiskalnych korzystają lekarze i inni pracownicy placówek medycznych?

Lekarze, dentyści i inni pracownicy placówek medycznych zobowiązani są do rejestrowania sprzedaży swoich usług przy pomocy kasy fiskalnej. Mogą oni skorzystać z ulgi na zakup kasy, która umożliwia odliczenie od podatku VAT 90% kwoty netto zapłaconej za urządzenie. Warto jednak zwrócić uwagę na zakup odpowiedniego urządzenia. Sprawdźmy, z jakich kas fiskalnych korzystają lekarze, a także o czym należy pamiętać przy ich wyborze!

Kasa fiskalna online

Coraz więcej grup zawodowych zobowiązanych jest do korzystania z kas fiskalnych online. Urządzenia te automatycznie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, aby przesyłać tam wszelkie informacje dot. sprzedaży, raportów kasowych oraz innych czynności – zarówno fiskalnych, jak i niefiskalnych. Co istotne, kasy fiskalne online muszą mieć bieżące połączenie z Internetem, dlatego warto wybierać modele GPRS.

Mają one wbudowany modem GSM z miejscem na umieszczenie w nim karty SIM. Dzięki temu nie będziesz zależny od zasięgu WiFi i zyskasz pewność, że Twoje urządzenie ma stałe połączenie z Internetem. Niespełnienie tego obowiązku może się bowiem wiązać z poważnymi konsekwencjami np. w postaci kontroli skarbowej i konieczności złożenia pisemnych wyjaśnień.

Kasa przenośna, niewielkich rozmiarów

Praca w trybie online to jednak niejedyna cecha urządzeń rejestrujących, na które decydują się pracownicy placówek medycznych. Ponadto kasy fiskalne dla lekarzy powinny:

  • mieć kompaktowy rozmiar i małą wagę,
  • być przenośne, by w razie potrzeby można było je zabrać na wizytę domową u pacjenta,
  • mieć duży, czytelny wyświetlacz i wygodną klawiaturę,
  • być wyposażone w odpowiedniej wielkości bazę towarową.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność kasy oraz możliwość podłączenia do niej urządzeń peryferyjnych. Niekiedy konieczne jest bowiem korzystanie z takich sprzętów, jak terminal do kart płatniczych czy czytnik kodów kreskowych.